Jak przenieść folder danych IMAP dla MS OutlookW wielu przypadkach zachodzi potrzeba zmiany lokalizacji plików danych programu pocztowego. Dla kont typu POP3 jest to prosta operacja - w przypadku kont IMAP zależy wykonać pewną sztuczkę.

Domyślnie MS Outlook korzysta z podkatalogów katalogu użytkownika, w zależności od wersji systemu Windows będą to różne lokalizacje.
Np. dla Visty:

c:\Users\NAZWA_USERA\AppData\Local\Microsoft\Outlook\

Samo przeniesienie pliku .pst z danymi konta pocztowego typu IMAP z tej domyślnej lokalizacji jest niewystarczające - po uruchomieniu Outlook'a program automatycznie utworzy w tym samym miejscu nowy plik o poprzedniej nazwie (jedyna różnica, że będzie zawierał mniej miejsca do momentu ponownego uzupełnienia o Twoje emaile).

Naturalnie przeniesienie pliku .pst jest czynnością niezalecaną chyba, że już odczuwasz brak wolnego miejsca na partycji systemowej.

Poniżej zamieszczam opis jak tego skutecznie dokonać. Opisana metoda działa zarówno dla wersji Outlook'a 2003 i 2007. Wg informacji znalezionych w necie działa również na 2010, lecz czasami można przeczytać o późniejszych problemach z wysyłką i odbieraniem wiadomości…

Procedura przeniesienia pliku IMAP .pst

W pierwszej kolejności musisz zamknąć Outlook'a. Dla pewności sprawdź również systemowy Menedżer Zadań czy wszystkie outloook'owe procesy zostały wyłączone.

  1. Otwórz Panel Sterowania → Poczta → przycisk "Pliki danych";
  2. W oknie "Ustawienia kont" programu Outlook wybierz folder danych IMAP, otwórz ustawienia dla tego rekordu i skopiuj ścieżkę folderu zawierającego plik .pst (nazwy generowane przez Outlook dla IMAP mają bardziej złożone nazwy niż dla POP3);
  3. Otwórz w/w lokalizację i wytnij plik danych - wklej go do docelowo wybranej przez siebie lokalizacji. NIE ZMIENIAJ NAZWY TEGO PLIKU- ZACHOWANIE ORYGINALNEJ NAZWY JEST KLUCZOWE DLA TEJ SZTUCZKI;
  4. Ponownie przejdź do okna "Ustawienia kont" i wybierz "Ustawienia...";
  5. Otrzymasz komunikat o błędzie "Nie można odnaleźć pliku…" → OK → wskaż własną lokalizację dla tego pliku .pst;
  6. Po zamknięciu wszystkich okien możesz ponownie uruchomić program Outlook.

Zmiana folderu przechowywania pliku danych IMAP w Outlook Zmiana folderu przechowywania pliku danych IMAP w Outlook

Alternatywna metoda przeniesienia pliku IMAP .pst - edycja rejestru

Innym rozwiązaniem jest edycja rejestru - dodanie nowego klucza ForcePSTPath z własną ścieżką.

Zmiana ta nie powoduje przeniesienia funkcjonującego pliku .pst w Twoim profilu - jeśli natomiast utworzysz nowe konto w profilu lub kompletny nowy profil, wówczas .pst zostanie umieszczony w ustalonym w ramach edycji rejestru katalogu.

Szczegóły opis w bazie wiedzy MS - KB883401 pl

Zmiana wartości klucza ForcePSTPath nie wpływa na położenie plików .ost programów Exchange i MSN.

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…