Joomla

Porady i informacje dotyczące projektowania, tworzenia i zarządzania serwisami opartymi o CMS Joomla!.

Joomla! to system zarządzania treścią napisany w języku PHP, oparty na bazie danych MySQL oraz rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania (GNU General Public License).

Joomla! przez wiele lat był drugim, po WordPress, najpopularniejszym open-source'owym systemem CMS na świecie.

Joomla + JavaScriptJoomla w założeniu twórców jest bardzo uniwersalnym CMS'em. Takie założenie powoduje, że platforma ta jest dość mocno rozbudowana i aby zachować tę "uniwersalność" sporo skryptów jest domyślnie ładowanych na każdej stronie. Każdy kto ceni możliwość dopasowywania chętnie korzysta z opcji ograniczania lub kompletnego wyłączania tych domyślnie ładowanych skryptów.

W Joomla od wielu wersji jeden z takich domyślnym JS widniejących na każdym wygenerowanym HTML jest JCaption.

SQL syntax error - błąd pojawiający się przy instalacji dodatkówW ostatnim czasie kilkakrotnie zdarzyło mi się natrafić na problemy z instalacją różnych dodatków do Joomla. W wielu przypadkach były to błędy składniowe dla poleceń SQL, czyli z ang. SQL syntax error.

W tym artykule opisuję co jest powodem niepowodzenia wykonania instalacji oraz zamieszczam rozwiązanie.

Phoca Maps komponent wyświetlający Google Maps dla Joomla Phoca Maps jest bardzo przydatnym komponentem Joomla!. Stosunkowo prosta aplikacja, która służy do wyświetlania map Google (Google Maps). Komponent ten, w odróżnieniu od innych dostępnych na JED, cechuje pozytywny fakt, że nie zawiera on zbyt dużo parametrów. Na stronie dostawcy czytamy, że podstawową ideą towarzyszącą tworzenie tego skryptu było jak najłatwiejsze i najszybsze tworzenie (publikowanie) innteraktwynych map na własnych stronach web.

TODO List - przydatny moduł dla zaplecza służący do tworzenia typowych dla projektantów, programistów, wdrożeniowców czy chociażby dostawców treści list zadań do wykonania (ang. "to do" list).

Moduł pochodzi z foobla.com.

aiContactSafe to rewelacyjny komponent umożliwiający umieszczanie rozbudowanych formularzy kontaktowych. Wysłane wiadomości można odczytywać w panelu admina + możliwość odpisywania od ręki.

Jednym słowem można ten komponent opisać jako najlepszy sposób na szybkie wstawianie linków w Joomla! 1.5.x. Szczególnie jeśli korzystamy z edytora wizualnego TinyMCE.

Dość powszechnym problemem dla web-projektantów pracujących z Joomla, szczególnie dla tych niezaawansowanych, jest stworzenie dynamicznego menu w oparciu o własną grafikę. Nie mam na myśli tu tylko odpowiedniego tła dla całego boxa menu, lecz jak to zrobić, aby poszczególne elementy menu oparte były na oddzielnych plikach graficznych z całkowitej rezygnacji z napisów. Oczywiście ważnym efektem jest mouserollup (hover w CSS).

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…