WebDev

WebDev to nie tylko (X)HTML.

Porady i informacje dotyczące projektowania, tworzenia w oparciu o języki/technologie: HTML, XHTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL, …

Jak bezboleśnie wykonać aktualizację do nowszej wersji lokalnego serwera WWW?

Jest kilka dróg aktualizacji oprogramowania bez straty własnych danych – w niniejszym artykule przedstawię preferowany i sprawdzony przeze mnie sposób.

XAMPP jest darmowym wieloplatformowym pakietem, składającym się z serwera Apache, bazy danych MySQL i interpreterów dla skryptów napisanych w PHP i Perlu. Nazwa XAMPP jest akronimem dla X (Cross-platform) + Apache + MySQL + PHP + Perl.

Program jest wydawany na licencji GNU General Public License jako darmowy serwer WWW do obsługi dynamicznych stron. Obecnie XAMPP jest dostępny na cztery platformy: Microsoft Windows, Linux, Sun Solaris oraz Mac OS X.

W serwisie kminek.pl znalazłem bardzo prosty i skuteczny sposób na zabezpieczenie przed otwieraniem naszej strony w jakiejkolwiek ramce, tak jak to mają w zwyczaju serwisy typu Wykop.pl (klony digg.com).

MS IE6 W ostatnim czasie przy tworzeniu ciekawszych i bardziej zaawansowanych graficznie stron internetowych natrafiam na dość mocno meczące problemy z dostosowaniem wyglądu danego szablonu pod przeglądarkę MS Internet Explorer 6. Ten przestarzały twór Microsoftu przysparza mi sporo pracy i nerwów - czego można by uniknąć dzięki choć odrobinie wyobraźni ze strony przeciętnych userów ( czy nie lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo w necie i zainstalować coś porządnego: FF, Opera czy chociażby nowszą wersje molocha z Redmond - IE8 ?! ).

W tym artykule opisze kilka problemów jakie regularnie napotykam przy tworzeniu witryn web.

Komentarze warunkowe (ang. Conditional comment) są to instrukcje warunkowe interpretowane przez przeglądarkę Microsoft Internet Explorer w kodzie HTML. Warunkowe komentarze pojawiły się w tym programie od wersji 5 i są obsługiwane przez kolejne z nich. Rozwiązanie te zostało wprowadzone ze względu na odmienny sposoby interpretacji kodu HTML przez tę przeglądarkę - przy czym należy podkreślić, że poszczególne wersje IE również nie działają identycznie (niestety przeglądarki innych producentów też nie interpretują kodu HTML/CSS w 100% zgodnie ze specyfikacjami konsorcjum W3C).

Przy projektowaniu strony KIKE natknąłem się na problem dotyczący osadzania skryptów JS przy jednoczesnej walidacji. Z założenia buduje strony w oparciu o standard XHTML 1.0 Strict dla stron statycznych (Transitional dla CMS'ów).

JS na tej stronie odpowiada za zabezpieczenie antyspamowe adresów e-mail.

W tym artykule prezentuję 3 warte uwagi porady dotyczące projektowania szablonów XHTML/CSS.

  1. Faux Columns
  2. Wysokości box'ów w szablonach 2- i 3-kolumnowych
  3. Poprawa wyświetlania kolumn poprzez JS

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…