flash player icon with clockW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

We wpisie Flash & The Future of Interactive Content Adobe podkreśla, że przez wiele lat ich produkty odgrywały kluczową rolę w dostarczaniu rozwiązań służących do tworzenia interaktywnego i kreatywnego content'u - począwszy od video (nie wszyscy może pamiętają ale YouTube też wymagał zainstalowanego Flash'a), poprzez gry online i na dedykowanych web-aplikacjach skończywszy.

Naturalnie w miarę rozwoju internetu, rozwoju oraz finalnej adopcji rozwiązań natywnych - standardów takich jak HTML 5, WebGL i innych, zrozumieli, że spadek zainteresowania i używalności tej technologii jest nieodwracalny. Stąd decyzja o zakończeniu dalszego rozwoju oraz wsparcia Flash'a ("end-of-life Flash").

Co ciekawe w komunikacie jest jakby wzmianka, że decyzja została poprzedzona kolaboracją z kluczowymi partnerami technologicznymi - m.in. Apple, Facebook, Google, Microsoft, Mozilla.

Z końcem 2020 roku Adobe zaprzestanie aktualizacji oraz dystrybucji Flash Player'a.
Równocześnie zachęca twórców content'u o migrację na ogólnie już dobrze znane i otwarte formaty.

Ze względów bezpieczeństwa jest to dobra informacja. Każdy kto jeszcze korzysta, albo chociaż posiada zainstalowany dodatek w swoim systemie, sam dobrze wie, jak często pojawiają się nowe update'y - głównie podyktowane względami bezpieczeństwa.

 

Podsumowując:
kto jeszcze tego nie zrobił warto finalnie wyłączyć z przeglądarek, a najlepiej odinstalować wszelkie powiązane dodatki (Flash / Shockwave) ze swojego systemu.

 

Tutorial jak odinstalować dodatek Flash Player dostępny jest w serwisie helpx.adobe.com.

 

Więcej konkretów - głównie w kontekście luk bezpieczeństwa w artykule:
https://krebsonsecurity.com/2017/08/flash-player-is-dead-long-live-flash-player/

 

 

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…