SQL syntax error - błąd pojawiający się przy instalacji dodatkówW ostatnim czasie kilkakrotnie zdarzyło mi się natrafić na problemy z instalacją różnych dodatków do Joomla. W wielu przypadkach były to błędy składniowe dla poleceń SQL, czyli z ang. SQL syntax error.

W tym artykule opisuję co jest powodem niepowodzenia wykonania instalacji oraz zamieszczam rozwiązanie.

Problem opisuję na przykładzie instalacji komponentu PhocaMaps. Przy próbie instalacji wywala następujący komunikat błędu (co ciekawe pliki są poprawione instalowane, problem tyczy się poleceń bazodanowych):

"You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'TYPE=MyISAM CHARACTER SET `utf8`' at line..."

Kluczowy jest tutaj zapis "TYPE=MyISAM", który dla nowszych wersji serwerów SQL (bodajże wersje powyżej 5.5.x, ale za to głowy nie dam) powinien zostać zmieniony na "ENGINE=MyISAM".

Rozwiązanie - edycja składni SQL

Rozwiązaniem jest prosta edycja skladni poleceń SQL'owych. Wystarczy wyedytować plik instalacyjny zawierający stosowny kod lub ręcznie wkleić już poprawny kod SQL do phpMyAdmin'a.

Poprawka paczki instalacyjnej PhocaMaps

W przypadku w/w komponentu należy wykonać ręczną edycję jednego pliku. Ale po kolei:

  1. Rozpakowuję archiwum zawierające pliki komponentu (np. com_phocamaps_v1.1.1.zip)
  2. Otwieram do edycji plik /controllers/phocampasintall.php
  3. Od linijki nr 37 znajduję kod SQL ujęty w PHP, np.: CREATE TABLE IF NOT EXISTS '#__phocamaps_map'
  4. Zmieniam wszystkie ciągi znaków TYPE=MyISAM na ENGINE=MyISAM (w większości edytorów tekstowych skrót klawiszony CTRL+H otwiera okno "znajdź i zamień", które jest bardzo pomocne w takich sytuacjach).

Pobierz poprawiony komponent PhocaMaps v.1.1.1 PL

Dla leniwych publikuje własnoręcznie poprawioną paczkę instalacyjną, która zawiera polskie tłumaczenie: com_phocamaps_v1.1.1_MJK.zip [438 kB].

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…