Marketing afiliacyjny (marketing partnerski) jest jednym z najstarszych narzędzi e-marketingowych dostępnych na rynku.

Bazując na definicji słowa afiliacja (po łacinie słowo affilatio oznacza: usynowienie, włączenie do rodziny) najprościej jest opisać jako zachowanie polegające na nawiązaniu i podtrzymaniu pozytywnych kontaktów i współpracy przez jednostkę lub grupę, organizację z innymi grupami i organizacjami.

W przypadku marketingu partnerskiego możemy zatem mówić o współpracy przy promowaniu produktów lub usług należących do jednej grupy (reklamodawcy) przez drugą grupę (wydawcy).

diagram obrazujący marketing afiliacyjny 
źródło: sevisibility.com

 

Marketing afiliacyjny w ostatnich latach zdobył dużą popularność wśród reklamodawców jak i w przypadku autorów / dostawców treści. Powodem tego jest przede wszystkim główna zasada współpracy przy afiliacji - nagradzany/opłacany jest konkretny efekt.

Twórcy / autorzy / właściciele stron i serwisów internetowych, którzy w ramach afiliacji stają się wydawcami, mają możliwość uzyskania stabilnego źródła przychodów dzięki realizacji przez ich użytkowników/odbiorców treści konkretnej akcji. Działania takie jak:

  • klik w reklamę i przejście na stronę kampanii
  • wypełnienie formularza kontaktowego
  • złożenie zapytania ofertowego
  • rejestracja w serwisie
  • podpisanie umowy przez internet
  • zakup produktu lub usługi

są nagradzane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami danej kampanii.

Dodatkowym plusem dla wydawców jest fakt, że to wydawcy sami mogą zdecydować jaką formę promocji danego produktu lub usługi chcą opublikować na swojej stronie. W dobie tzw. ślepoty banner'owej agresywna reklama graficzna może zostać zastąpiona prostym, pasującym do kontekstu hasłem-linkiem wplecionym w publikowaną przez siebie treść. Ma to coraz to większe znaczenie dla autorów/blogerów, którzy w trosce o swój wizerunek rezygnują z "oblepiania" swoich witryn bannerami z niepasującą kolorystycznie grafiką lub animacji wykonanymi w technologii Flash.

 

Dla reklamodawców ważną zmianą jest model rozliczeniowy - wydawcy nie otrzymują wynagrodzenia za samo wyświetlenie reklamy. Płatne jest wykonanie określonej w/w akcji.

Nad sprawnością całego procesu czuwa element pośredni - system partnerski, który jest odpowiedzialny za skrypty dostarczające reklamy, mechanizm zliczania kliknięć oraz pełne zarządzanie kwestiami finansowymi. To właśnie system partnerski tworzy tzw. sieć afiliacyjną.

Sieci afiliacyjne są pośrednikiem pomiędzy reklamodawcami a wydawcami. Współpracują z dużą liczbą reklamodawców oraz posiadają rozbudowaną sieć uczestników (afiliantów, wydawców). Mnogość po obu stronach tego modelu współpracy gwarantuje efekty a co za tym idzie zadowolenie ze skuteczności i zarobków. Duża liczba reklamodawców zapewnia szeroki wachlarz kampanii reklamowych dla właścicieli witryn, zaś rozbudowana sieć partnerów zapewnia nieustanne źródło ruchu w poszczególnych programach. Dla partnerów ważne jest również to, że programy afiliacyjne są skupione w jednym miejscu - na jednej platformie. Nie muszą podpisywać umów z wieloma reklamodawcami – wystarczy rejestracja w programie partnerskim.

 

źródła:

 

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…