Kasowanie pamięci telefonuKażdy użytkownik współczesnych telefonów komórkowych powinien mieć świadomość, że samo przywrócenie ustawień fabrycznych nie gwarantuje, że nasze prywatne dane zostały w pełni "wyczyszczone".
Co warto zrobić aby mieć pewność, że nikt po kupnie od nas telefonu za pomocą najprostszego softu do odzyskiwania danych przejrzy nasze zdjęcia, odtworzy zawartość kalendarza czy listę kontaktów…?

 

 

Proponowane przeze mnie kroki jakie warto wykonać przed przekazaniem telefonu innej osobie:

  1. Zrób backup własnych danych
  2. Wyjmij kartę microSD
  3. Odłącz konta własnych usług, w tym przede wszystkich konto Google'a
  4. Factory reset
  5. Zaszyfruj telefon
  6. Nadpisz pamięć

 

Usuń konta własnych usług - usuń konto Google

Błaha, acz kluczowa sprawa - usuwając konta zapisane w telefonie blokujemy równocześnie dostęp do usług zarejestrowanych na swoje prywatne "ja" (Google, Whatsapp). Poza usunięciem ustawień zapisanych w telefonie należy jeszcze cofnąć autoryzację dla danego urządzenia w ustawieniach tej usługi.

Konta z poziomu telefonu są dostępne w: Ustawienia > Konta i synchronizacja
(Settings > Accounts & sync).

Usunięcie konta Google uniemożliwia również automatyczne pobieranie naszych danych do smartphone'a (kontakty, kalendarz, hasła do WiFi).

 

Factory reset - przywróć telefonu do stanu fabrycznego

Jest to jedna z podstawowych funkcji każdego telefonu z systemem Android, która w rzeczywistości usuwa nagłówki rejestrów pamięci (dedykowanych dla kontaktów, kalendarza, synchronizowanych kont i innych danych użytkownika). Działa to trochę nasadzie szybkiego formatowania w systemach MS Windows. Z jedną różnicą - po szybkim, powierzchownym usuwaniu danych przywracane są domyślne (startowe) ustawienia systemu - stan aplikacji, konfiguracja pulpitów itp.

 

Zaszyfrowanie telefonu

Funkcja dostępna od Androida w wersji 5.0 - Lollipop, którą uruchamiamy na żądanie (Android 6.0 - Marshmallow - posiada szyfrowanie domyślnie). Szyfrowanie powoduje m.in., że z zablokowanego telefonu (PIN, odciska palca, hasło) nie da się już tak łatwo odczytać zapisanych w nim danych.

Aby zaszyfrować telefon przejdź do (poniższe kroki mogą się różnić w zależności od producenta): Ustawienia > Zabezpieczenie > Zaszyfruj telefon (Settings > Security > Encrypt phone).

Aby uruchomić szyfrowanie stan baterii musi być na poziomie min. 80%.

 

Nadpisz wolną pamięć swojego telefonu

Bardzo ważny, acz wydaje mi się, że często pomijany punkt w przygotowaniu telefonu do sprzedaży.

W momencie gdy już mamy nasz smartphone zresetowany do ustawień fabrycznych (co równocześnie oznacza, że odzyskaliśmy sporo miejsca/pamięci), warto "zamazać" całą wolną jego pamięć - zamazać czy inaczej nadpisać dane przechowywane w każdej komórce pamięci. Oczywistym jest, że im więcej cykli zapisu tym lepiej.

Zasadniczo w tym momencie mamy 2 drogi:

  1. skorzystać z dedykowanych aplikacji do wymazywania pamięci,
  2. pokusić się o wygenerowanie własnych danych testowych (tzw. dummy data).

Drugi sposób, acz ciekawy, jest niestety czasochłonny, więc poniżej przedstawiam propozycję dla opcji nr 1. Taką aplikacją jest Secure Erase with iShredder 4.

Aplikacja dostępna jest w 3 wersjach: darmowej (Standard) oraz płatnych (Pro, Enterprise). Wersja darmowa umożliwia nadpisanie tylko pamięci wewnętrznej telefonu. Zaawansowane czyszczenie, w tym np. działania na karcie SD wymaga zakupu wersji płatnej.'

Warto wspomnieć o dwóch metodach nadpisywania jakie oferuje nam wersja darmowa:

  • 1 cykl (0xFF)
  • 3 cykle (US AR380-19)

 

Prezentacja aplikacji w rozszerzonej wersji z oficjalnego kanału ProtectStar Inc.: https://www.youtube.com/watch?v=H-S0X1HKVik

 

 

Podsumowując warto dodać, że istnieją bardziej skuteczne metody wymazywania danych z telefonu, które nie zostały poruszone w niniejszym artykule (np.: tryb recovery > flashowanie > format /boot + format /cache + format /system). Nie mniej zastosowanie się do w/w wskazówek nie powinno sprawić problemów nawet mniej-zaawansowanym użytkownikom smartphone'ów.

 

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…

Losowy artykuł

RSS (ang. Really Simple Syndication) to technologia pozwalająca na przesyłanie nagłówków wiadomości, bezpośrednio do odb

...
pexels-photo-177598.jpeg

źródło: Pexels.com