Każdy użytkownik współczesnych telefonów komórkowych powinien mieć świadomość, że samo przywrócenie ustawień fabrycznych nie gwarantuje, że nasze prywatne dane zostały w pełni "wyczyszczone".
Co warto zrobić aby mieć pewność, że nikt po kupnie od nas telefonu za pomocą najprostszego softu do odzyskiwania danych przejrzy nasze zdjęcia, odtworzy zawartość kalendarza czy listę kontaktów…?
Proponowane przeze mnie kroki jakie warto wykonać przed przekazaniem telefonu innej osobie:
- Zrób backup własnych danych
- Wyjmij kartę microSD
- Odłącz konta własnych usług, w tym przede wszystkich konto Google'a
- Factory reset
- Zaszyfruj telefon
- Nadpisz pamięć
Usuń konta własnych usług - usuń konto Google
Błaha, acz kluczowa sprawa - usuwając konta zapisane w telefonie blokujemy równocześnie dostęp do usług zarejestrowanych na swoje prywatne "ja" (Google, Whatsapp). Poza usunięciem ustawień zapisanych w telefonie należy jeszcze cofnąć autoryzację dla danego urządzenia w ustawieniach tej usługi.
Konta z poziomu telefonu są dostępne w: Ustawienia > Konta i synchronizacja
(Settings > Accounts & sync).
Usunięcie konta Google uniemożliwia również automatyczne pobieranie naszych danych do smartphone'a (kontakty, kalendarz, hasła do WiFi).
Factory reset - przywróć telefonu do stanu fabrycznego
Jest to jedna z podstawowych funkcji każdego telefonu z systemem Android, która w rzeczywistości usuwa nagłówki rejestrów pamięci (dedykowanych dla kontaktów, kalendarza, synchronizowanych kont i innych danych użytkownika). Działa to trochę nasadzie szybkiego formatowania w systemach MS Windows. Z jedną różnicą - po szybkim, powierzchownym usuwaniu danych przywracane są domyślne (startowe) ustawienia systemu - stan aplikacji, konfiguracja pulpitów itp.
Zaszyfrowanie telefonu
Funkcja dostępna od Androida w wersji 5.0 - Lollipop, którą uruchamiamy na żądanie (Android 6.0 - Marshmallow - posiada szyfrowanie domyślnie). Szyfrowanie powoduje m.in., że z zablokowanego telefonu (PIN, odciska palca, hasło) nie da się już tak łatwo odczytać zapisanych w nim danych.
Aby zaszyfrować telefon przejdź do (poniższe kroki mogą się różnić w zależności od producenta): Ustawienia > Zabezpieczenie > Zaszyfruj telefon (Settings > Security > Encrypt phone).
Aby uruchomić szyfrowanie stan baterii musi być na poziomie min. 80%.
Nadpisz wolną pamięć swojego telefonu
Bardzo ważny, acz wydaje mi się, że często pomijany punkt w przygotowaniu telefonu do sprzedaży.
W momencie gdy już mamy nasz smartphone zresetowany do ustawień fabrycznych (co równocześnie oznacza, że odzyskaliśmy sporo miejsca/pamięci), warto "zamazać" całą wolną jego pamięć - zamazać czy inaczej nadpisać dane przechowywane w każdej komórce pamięci. Oczywistym jest, że im więcej cykli zapisu tym lepiej.
Zasadniczo w tym momencie mamy 2 drogi:
- skorzystać z dedykowanych aplikacji do wymazywania pamięci,
- pokusić się o wygenerowanie własnych danych testowych (tzw. dummy data).
Drugi sposób, acz ciekawy, jest niestety czasochłonny, więc poniżej przedstawiam propozycję dla opcji nr 1. Taką aplikacją jest Secure Erase with iShredder 4.
Aplikacja dostępna jest w 3 wersjach: darmowej (Standard) oraz płatnych (Pro, Enterprise). Wersja darmowa umożliwia nadpisanie tylko pamięci wewnętrznej telefonu. Zaawansowane czyszczenie, w tym np. działania na karcie SD wymaga zakupu wersji płatnej.'
Warto wspomnieć o dwóch metodach nadpisywania jakie oferuje nam wersja darmowa:
- 1 cykl (0xFF)
- 3 cykle (US AR380-19)
Prezentacja aplikacji w rozszerzonej wersji z oficjalnego kanału ProtectStar Inc.: https://www.youtube.com/watch?v=H-S0X1HKVik
Podsumowując warto dodać, że istnieją bardziej skuteczne metody wymazywania danych z telefonu, które nie zostały poruszone w niniejszym artykule (np.: tryb recovery > flashowanie > format /boot + format /cache + format /system). Nie mniej zastosowanie się do w/w wskazówek nie powinno sprawić problemów nawet mniej-zaawansowanym użytkownikom smartphone'ów.