Serwer niedostępny a cache FBW artykule tym wskazuję "padnięty" serwer WWW hostujący witrynę jednego z kluczowych dostawców kart płatniczych www.visa.pl oraz ciekawostkę, że moduł "udostępnij" w facebook'u bazuje na cache'u stron WWW.

Visa.pl - błąd wewnętrzny serwera

Strona www.visa.pl jest niedostępna od kilku dni (25-28.06, czyli do chwili pisania tego artykułu).

Po wejściu na powyższy adres wita nas ascetyczny komunikat o błędzie serwera: "The page cannot be displayed because an internal server error has occurred."

Nie da się ukryć, że ta poważna firma nie może sobie pozwolić na tak długie przerwy w dostępie do usług/danych, zważywszy że trwa promocja, w ramach której użytkownicy kart Visa rejestrują swoje transakcje poprzez odpowiedni komponent właśnie na stronie WEB.

Cache'owanie stron WWW na facebook.com

Dość przypadkiem odkryłem, że facebook.com korzysta z mechanizmów cache'owania stron WWW. Okazało się, że w momencie gdy w jednym oknie przeglądarki miałem otwartą "padniętą" stronę Visy, w drugim za pomocą modułu "udostępnij" po wpisaniu adresu www.visa.pl aplikacja bardzo sprawnie wygenerowała zestaw grafik domyślnie dostępnych na działającej stronie Visy. Ciekawe :)

Zrzuty ekranowe poniżej przedstawiają te zjawisko.

cache'owanie stron www na facebook.com cache'owanie stron www na facebook.com

Ciekaw jestem tylko jak często ten cache jest odświeżany i na czym dokładnie bazuje (cache w google w chwili robienia screen'ów posiadał kopię strony z 21.06.2011, czyli jeszcze w pełni dostępną).

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…

Losowy artykuł

TODO List - przydatny moduł dla zaplecza służący do tworzenia typowych dla projektantów, programistów, wdrożeniowców czy

...
technology-servers-server-159282.jpeg

źródło: Pexels.com