RSS (ang. Really Simple Syndication) to technologia pozwalająca na przesyłanie nagłówków wiadomości, bezpośrednio do odbiorcy.
Technologia RSS pozwala na zebranie w jednym miejscu informacji z różnych źródeł, których każdorazowe wyszukiwanie może zabrać dużo czasu. Informacje są gromadzone w czytniku RSS, który pozwala na automatyczne katalogowanie i odświeżanie interesujących wiadomości.
Korzystanie z RSS może być szczególnie przydatne jeśli chcemy aktywnie monitorować treść z wybranych witryn. Otrzymujemy materiały natychmiast po ich publikacji i w wygodny, automatyczny sposób.
Korzyści z używania RSS:
- pewność: nie ominie nas żadna nowa informacja - trafiają one do nas automatycznie np. co 60 min,
- komfort: przeglądamy wiadomości wg nagłówków, nowe informacje są dodatkowo wyróżnione,
- oszczędność czasu: definiujemy jednorazowo kryteria, wg których chcemy otrzymywać interesujące nas informacje.
Jak działa czytnik RSS ?
Czytnik kanałów pozwala wczytywać nagłówki wiadomości publikowanych w kanałach informacyjnych dostępnych w Internecie. Nagłówek zawiera tytuł, zwięzły opis oraz link odsyłający do bardziej szczegółowej informacji, znajdującej się w serwisie prowadzonym przez wydawcę kanału (może być nim każda osoba prowadząca serwis WWW). Czytnik RSS pozwala śledzić wiele kanałów jednocześnie. Zazwyczaj program jest dostarczany z predefiniowaną listą kanałów, ale użytkownik może do nich dodawać nowe, organizując je w grupy tematyczne.
Zaletą czytnika kanałów jest możliwość śledzenia w jednym interfejsie bieżących informacji pochodzących z wielu źródeł jednocześnie oraz wczytywania tych, które są dla czytelnika interesujące. Wszystkie czytniki potrafią wyświetlać strony WWW z pełnymi wiadomościami w swoim interfejsie i nie wymagają uruchamiania przeglądarki internetowej.
Wyróżnia się samodzielne czytniki kanałów oraz wtyczki (pluginy) do innych programów, przede wszystkim przeglądarek internetowych i programów pocztowych.
Przykładami wtyczek są rozszerzenia do przeglądarki Firefox, Sage, czytnik wbudowany w przeglądarki Opera i Avant Browser oraz w programy pocztowe - Thunderbird, Evolution i rozszerzenie zawarte w programie narzędziowym Desktop Sidebar. Firefox od wersji 1.0 posiada obsługę RSS/Atom w formie zakładek. Podobny mechanizm obsługi kanałów RSS wbudowany jest w przeglądarce Safari (od wersji 2.0) dla systemu MacOS X. Kanały RSS obsługują także komunikatory takie jak np.: Konnekt (za pomocą odpowiedniej wtyczki), WPkontakt czy Spik.
Ze względu na to, że na rynku konkurują ze sobą dwa formaty kanałów, RSS i Atom, niektóre czytniki RSS wprowadzają także obsługę formatu Atom.
Do komercyjnych czytników RSS dla systemu operacyjnego Microsoft Windows należy m.in. FeedDemon, ale w serwisach z oprogramowaniem dostępne są także liczne darmowe czytniki, jak RSSreader, RSS Bandit czy polski CafeNews, Paseczek lub Cliper.