Ostatnio natrafiłem na bardzo rzeczowy artykuł Łukasza Bromirskiego, w którym to autor przedstawił informacje dotyczące połączeń przełączników sieciowych (tzn. switch'y), wyższość tego rodzaju sprzętu nad koncetratorami (hub) oraz opisał kluczowe pojęcia i funkcjonalności prezentowane w ramach IEEE 802.xxx.


Techniki łączenia przełączników [art w HTML]

Warte uwagi hasła na jakie zwróciłem uwagę:

  • Protokół IEEE 802.1X - bezpieczeństwo na przełącznikach (...) Stacja podłączona do portu pracującego w trybie 802.1X musi najpierw przejść zakończone sukcesem uwierzytelnienie, zanim będzie mogła wysłać i odebrać jakiekolwiek inne ramki do/z sieci poza ramkami protokołu EAP.
  • Protokół IEEE 802.3AD + protokół LACP (ang. Link Aggregation Control Protocol) - umożliwia równoległe połączenie do ośmiu fizycznych łącz, tworzących jedno łącze logiczne. W prosty sposób udostępnia to pasmo dla ruchu przełącznik-przełącznik, będące sumą przepustowości pojedynczych łącz fizycznych.
  • Protokół Spanning Tree (IEEE 802.1D) - przełączniki chronią sieć przed powstaniem pętli w warstwie drugiej przy połączeniu switch-switch za pomocą więcej niż jednego łącza fizycznego. W wyniku jego działania, zablokowane zostają redundantne połączenia tak, by topologia sieci nie zawierała żadnej pętli. Czas konwergencji sieci, w której działa tradycyjny protokół Spanning Tree wynosi około 45 sekund od momentu awarii.
  • Rapid Spanning Tree (IEEE 802.1W) - ratyfikowana niedawno ulepszona wersja tego protokołu, oferuje czas konwergencji zbliżony do 2-3 sekund.
  • Trunk - do niedawna wiele firm używało w różnych związkach znaczeniowych tego terminu. Np. w terminologii 3COM do momentu pojawienia się przełączników 7700, trunk był właśnie połączeniem agregacyjnym wielu fizycznych portów, a port skonfigurowany do przenosznia wielu VLANów nazywano po prostu portem tagowanym (od znaczników, ang. tags, dodawanych do każdej ramki by wskazać jej przynależność do VLANu). Obecnie osiągnięto pewien konsensus co do nazewnictwa i terminem trunk określa się połączenie logiczne lub fizyczne, przenoszące więcej niż jeden VLAN.
  • Agregacja portów to właśnie albo oznaczenie portów skonfigurowanych wg. standardu 802.3ad albo wg. firmowego standardu producenta (np. Cisco EtherChannel).
  • Stakowanie (ang. stacking) - oznacza po prostu układanie jednego urządzenia na drugim (czasami stosuje się w języku polskim również sformułowanie "połączyć w stos"). Przy czym zwykle dostępne pozostają wszystkie porty z "panelu czołowego" przełącznika, gdyż połączenie switchy realizuje się poprzez osobne okablowanie na tylnych panelach.

Zobacz również

ThumbnailW lipcu 2017 na oficjalnym blogu Adobe.com pojawił się wpis informujący o przyszłości jednej z najpopularniejszych technologii webowych - Flash Player.

czytaj więcej…

ThumbnailRODO jest jednym z najpopularniejszych słów kluczowych na jakie możemy trafić w internecie od początku 2018. W tym artykule podaję podstawowe informacje nt tej regulacji, która weszła w życie 25...

czytaj więcej…

ThumbnailZachęcam do obejrzenia wystąpienia Michała Kosińskiego, który odbył się w ramach Blog Forum Gdańsk 2017. Z prezentacji możemy dowiedzieć wielu ciekawostek m.in. nt. profilowania osobowości na bazie naszej...

czytaj więcej…

Thumbnail "The 4 Types of Team Members You Can Hire" - ciekawa animacja obrazujące zachowanie najbardziej charakterystycznych postaw, z jakimi możemy mieć do czynienia w zespole.

czytaj więcej…